Африканська чума загрожує жовтоводським свиногосподарствам

Минулого тижня в Україні було зареєстровано захворювання свиней африканською чумою. На Дніпропетровщині проведено всі заходи для недопущення занесення цього вірусу. У понеділок, 6 серпня, з цього питання і в Жовтих Водах відбулося засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконкомі під головуванням заступника міського голови Людмили Труш.

Із проханням прокоментувати прийняте рішення та заходи, які мають вжити власники свиней, ми звернулися до начальника ветеринарної служби міста Андрія Слабка.

Як повідомив А.Слабко, надзвичайною протиепізоотичною комісією у Жовтих Водах було прийнято рішення про максимальне посилення заходів щодо ізоляції ферм та приватних свиногосподарств, про їх перехід на спеціальний жорсткий режим утримання свиней.

— Чи небезпечне це захворювання для людей?

— Ні. Людина деякий час може бути тільки носієм вірусу. Проте воно є дуже небезпечним і летальним для свиней. Якщо на певній території з’являється ця інфекція, то в десятикілометровій зоні безкровним методом знищується все поголів’я свиней. Це, безсумнівно, дає значні економічні збитки. Окрім того, територія, де було виявлено вірус африканської чуми, закривається для експорту фуражного зерна, тобто значні збитки відчують також і трейдери.

— Скільки свиногосподарств є у Жовтих Водах?

— У нас є одне велике свиногосподарство – у ДП «Агроцех «Жовторічанський». Там на фермі утримується близько однієї тисячі свиней. Є також три приватних свиногосподарства, які розташовані в орендованих приміщеннях або ж у приватних домоволодіннях. У приватному секторі будь-який господар може утримувати не більше десяти голів свиней. Якщо їх кількість більше, то відповідно до рішення державної протиепізоотичної комісії тут має застосовуватися режим утримання, характерний для спеціалізованих свиногосподарств. Тобто, територія цього господарства має бути огороджена, мають бути обладнані пристрої для дезінфекції, взагалі виключена можливість потрапляння будь-якої інфекції ззовні, чи-то з кормами, чи-то з обслуговуючим персоналом. Хочу зауважити, що великі господарства легше проконтролювати, а от із приватниками все набагато складніше. Власне, на Запоріжжі випадок африканської чуми розпочався із приватного свиногосподарства.

— На які симптоми потрібно звертати увагу?

— Перш за все, це підшкірний крововилив, крововилив у внутрішніх органах – червона плямистість, наявність жовтувато-кров’янистого вмісту в грудній або черевній порожнині. Має насторожити висока летальність: упродовж короткого терміну помирає велика кількість тварин.

Які заходи мають вжити власники свиней, ті, хто утримує окремо декілька голів?

По-перше, тварини мають бути щеплені від класичної чуми свиней. Офіційно африканська чума не щеплюється. Цей вірус дуже мінливий. На сьогодні неможливо створити таку вакцину. Африканська та класична чума дуже схожі за ознаками, але різні за методами боротьби та профілактики. Принаймні, щеплення від класичної чуми дозволить скоріше та правильніше диференціювати одне захворювання від іншого. По-друге, ні в якому разі неможна годувати тварину харчовими відходами тваринного походження, які не оброблені належним чином, а також кормами сумнівного виробництва. Важливо: якщо у приватному подвір’ї виникає захворювання, схоже на африканську чуму, своєчасно звернутися до ветеринарної служби. У протилежному випадку шкода може бути заподіяна не одному господарству, а цілому регіону або державі в цілому. До речі, коли свині винищуються при локалізації осередку інфекції, держава виплачує власникам компенсацію. На сьогодні близько 500 тисяч гривень було направлено на Запорізьку область з державного бюджету. Вартість компенсації – 18 грн/кг живої ваги, тобто це не набагато відрізняється від ринкової вартості свинини. Наша задача, якщо буде виявлений такий вірус,  передусім, локалізувати та знищити джерело захворювання, не допустити його розповсюдження.

До речі, на засідання комісії були запрошені представники ДП «Агроцех «Жовтоврічанський» та власники приватних свиногосподарств. Один із них, Віктор Швець, погодився надати коментар:

— Я маю приватне свиногосподарство на Веселій Іванівці. Корма нині дорогі, тож я планував після Нового року припинити займатися свинями. Тепер доведеться скорочувати поголів’я раніше.

— Чому хотіли припинити – через вартість кормів?

— Не для кого не є секретом, що без біодобавок тримати свиногосподарство невигідно.

— Тобто без біодобавок нині м’яса не купиш?

— Хіба що у стареньких бабусь.

— Вас рішення комісії влаштовує?

— Звісно, я мав інші плани. Це досить проблематично.

— Як Ви гадаєте, такі заходи не призведуть до поступового зникнення свинини з ринків країни?

— Свинина поступово зникне. Будемо переходити на яловичину. Мені здається, тут без політики не обійшлося. Були у нас вже і пташиний грип, і свинячий, тепер – чума африканська… Нас вже нічим не здивуєш.

Довідка:

Африканська чума свиней — вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Воно передається при прямому контакті хворих та здорових тварин, через продукти зі свинини, кліщами і механічно (транспортними засобами, при переміщенні людей і тварин).

Людмила НОВОШЕВСЬКА, ІА «Имеется мнение»

/2012/08/18/afrikanska-chuma-zagrozhuye-zhovtovodskim-svinogospodarstvam/

Подпишитесь на наши социальные сети Telegram, Facebook, Instagram

Опубликовал(а)А. Баженова
Главный редактор сайта "Имеется Мнение".
Предыдущая запись
Желтоводцы о детских площадках
Следующая запись
Телеканал ТВi онлайн
Добавить комментарий
Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *