Громадські слухання з питаннь радіоактивних джерел на Електроні

Громадські слухання з питання: «Про вилучення джерел іонізуючого випромінювання середньої та високої активності, що зберігаються на ВАТ «Електрон-Газ» м. Жовті Води і їх¬передачі на тимчасове зберігання¬спеціалізованому підприємству ДКУкрДО «Радон» відбулися у залі засідань виконкому 22 квітня. На жаль, 99% пересічних громадян міста чомусь вирішили не брати участі у згаданих слуханнях: чи то тема здалася нецікавою, чи то не було вільного часу. Тож, у залі переважно зібралися депутати міської ради, працівники виконкому, представники НТЦ «КПРВ» та ВАТ «Електрон Газ». Хоча, безумовно, питання зберігання та вивезення з міста¬джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ) є дуже серйозним та актуальним. Звідки ж взялися ці джерела та чим вони небезпечні? Вони використовувалися під час роботи Приладного заводу «Електрон», побудованого у 1972 році. Коли це підприємство припинило свою виробничу діяльність, то всі ці джерела лишилися на ньому. Тож, користі від них вже ніякої немає, проте може бути шкода за певних обставин. Нині вони ніяким чином не шкодять екології міста: 2119 відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання зберігаються в спеціальних контейнерах, які розташовані у так званих каньйонах у будівлях 2б та 4 на території «Електрону». Але ж термін придатності цих джерел вже кілька років тому вийшов, а отже їх треба вивезти з міста на спеціальний комбінат у Дніпропетровську, де вони будуть тимчасово зберігатися та отримають статус «радиоактивних відходів».

Чому тимчасово? Тому що в Україні немає спеціальних місць для захоронення таких відходів. Якщо вони з’являться, тоді відходи зі спеціалізованого комбінату перевезуть туди. Залишатися джерелам іонізуючого випромінювання на території міста небезпечно тому, що може виникнути загроза розгерметизації, адже на поверхні деяких контейнерів є прояви корозії, та й умови зберігання залишають бажати кращого: зокрема, в одній із¬двох будівель, де вони перебувають,¬протікає дах, тож покрівля потребує ремонту. Якщо ці джерела потраплять у¬повітря чи воду, то виникне екологічна катастрофа, наслідки якої для природи та людей можуть бути найсерйознішими. Але на сьогодні це можна припустити хіба що теоретично. Тож, краще зосередити увагу на питанні вивезення цих джерел, ніж залякуваннях. Отже, на громадських слуханнях спеціалістами НТЦ «КПРВ» був представлений робочий проект щодо вилучення джерел іонізуючого випромінювання середньої та високої активності, які зберігаються на ВАТ «Електрон-Газ», та їх передачі на тимчасове зберігання спеціалізованому підприємству ДК «УкрДО«Радон». Орієнтовна вартість зазначеного проекту складає 12,496 млн.грн. Із доповідями виступили спеціалісти НТЦ «КПРВ» головний інженер проекту Віктор Кухтін, заступник директора Олександр Ледєньов, провідний науковий співробітник Леонід Ковалевський та інші. Свій погляд на обговорювану проблему та зауваження до проекту надав заступник керуючого санацією ВАТ «Електрон-Газ» Павло Веремієнко та інші¬представники цього підприємства. Зокрема, вони наполягали на тому, щоб автори проекту передбачили чіткий порядок дій у випадку виникнення позаштатної ситуації при вилученні та перевезенні ДІВ. Головний санітарний лікар міста Віктор Ізергін зауважив, що його до проведення слухань не ознайомили з обговорюваним робочим проектом. Але зазначив, що, на його думку, ДІВ однозначно треба вивезти з міста. Депутат Анатолій Безпятий цікавився, чи не можна було б продати ДІВ, адже вони представлятимуть неабияку цінність для тих, хто хотів би їх використовувати. Спеціалісти відповіли, що по перше: продати їх в Україні немає можливості, а по друге: перш, ніж виставляти їх на продаж, слід обов’язково провести відповідну атестацію, яка коштує занадто дорого. В результаті обговорення учасниками громадських слухань була прийнята резолюція, в якій, зокрема, зазначається, що обговорюваний робочий проект слід погодити та рекомендувати виконавчому комітету Жовтоводської міської ради направити його на державну експертизу; після отримання позитивного висновку якої «…виконкому Жовтоводської міської ради звернутися до керівництва держави щодо фінансового-забезпечення виконання робіт із вилучення джерел іонізуючого випромінювання, що зберігають на ВАТ «Електрон-Газ» м.Жовті Води та приступити до виконання робіт».

Олена БОРОВКОВА

ИА “Имеется мнение”

/2008/05/03/%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96-%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%85%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B7-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8C-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%96%D0%BE%D0%B0/

Подпишитесь на наши социальные сети Telegram, Facebook, Instagram

Опубликовал(а)А. Баженова
Главный редактор сайта "Имеется Мнение".
Предыдущая запись
Тайные аспекты желтоводского урана
Следующая запись
Про битву на Жовтих Водах дискутували в історичному музеї
Добавить комментарий
Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *