Про битву на Жовтих Водах дискутували в історичному музеї

Наукові читання, присвячені 360 річниці Жовтоводської битви, відбулися в міському історичному музеї. У заході взяли участь учні та вчителі гуманітарної гімназії та міських шкіл, а також почесні гості: Іван Стороженко, доктор історичних наук, доцент ДНУ, провідний спеціаліст періоду козаччини, автор книги про Жовтоводську битву; Владислав Дутчак, кандидат філософських наук, завідуючий кафедрою гуманітарних дисциплін ІП «Стратегія»;

Сергій Палагута, старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін, заступник декана ІП «Стратегія»; Наталя Ярош, голова міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т.Шевченка; Валентина Трофимович, голова міського об’єднання ім.О.Теліги; Ярослав Левенець, отаман Жовтоводського куреня Українського козацтва. Ініціатором проведення заходу та його організатором виступила Тетяна Шевченко, керівник міського методичного об’єднання учителів історії і права, вчитель гімназії.
Із ґрунтовними доповідями на історичну тематику виступили учні гуманітарної гімназії десятикласники Ганна Седченко, Інна Чікіда, Наталя Чечель, Дмитро Грама, Данило Ширяєв. Учень СШ №10 Дмитро Бабічев підготував спеціальний проект, присвячений Богдану Хмельницькому, який представив у формі презентації. Іван Стороженко зазначив, що він був приємно вражений рівнем підготовки та обізнаності жовтоводських старшокласників. «Я дуже радий, що в вашому місті зберігається пам’ять про історичне минуле українського народу, що ви цього року відзнчатимете 360ту річницю Жовтоводської битви», зазначив І.Стороженко. Він також розповів школярам про свої дослідження. Свого часу його книга, присвячена битві на Жовтих Водах, мала великий резонанс, адже вона йшла всупереч із попередніми дослідженнями Дмитра Яворницького. Зокрема, І.Стороженко висунув іншу версію щодо місця проведення битви, яку українські вчені визнали найбільш вірогідною. Тож, за І.Стороженко битва відбулася не поблизу сучасних Жовтих Вод (сіл Миролюбівки, Веселої Іванівки тощо), а північніше П’ятихаток. Стверджувати це йому дозволяють кілька експедицій, проведення аерозйомок, знаходження різних речових доказів. У своєму виступі вчений також зупинився на тому, чому правильним висловом є «битва на Жовтих Водах», а не «битва під Жовтими Водами».  У 17му сторіччі на території сучасного П’ятихатського району існувало декілька водних об’єктів із назвами «Жовта», «Жовте», «Жовті Води»,  розповідає І.Стороженко. – Тобто, річок із назвою «Жовта» було декілька, а також було озеро Жовте. Отже, грамотно висловлюватись «битва на Жовтих Водах».
Іван Стороженко – автор кількох книг, присвячених козацькій тематиці. А цікавитися нею від почав ще у студентські роки. Пригадує, що, коли він навчався у військовому інституті, то запитав у свого викладача, де можна прочитати про українське бойове мистецтво? Та почув у відповідь, що таких книг немає! Хіба що якісь кілька сторінок у підручниках історії. Хтось із товаришів почав сміятися: «Та яке там українське бойове мистецтво! Звідки б воно взялося?» На це впертий юнак образився та вирішив обов’язково відновити історичну справедливість та якомога більше дізнатися історію воєнної справи українського народу. З такою ідеєю він приїхав до Дніпропетровська. Але в університеті, де він розпочав працювати, колеги застерегли: «Ти що, на Колиму захотів?! Тобі не дадуть займатися такими дослідженнями.» Довелося зачекати більш сприятливих часів, а незабаром настала «горбачовська відлига», певні обмеження були зняті. І ось уже близько 20 років Іван Сергійович досліджує історію українського козацтва, є провідним спеціалістом ДНУ періоду козаччини. Восени він планує здійснити нову експедицію разом із своїми студентами та остаточно визначитись, де саме розгорталася Жовтоводська битва, та доопрацювати свою книгу, присвячену цій героїчній сторінці українського народу. В жовтні вчений планує зробити презентацію своєї нової книги саме в нашому місті. Підчас наукових читань Іван Стороженко з цікавістю прослухав доповіді жовтоводських школярів та дав їм високу оцінку. А Владислав Дутчак запросив доповідачів до участі у міській конференції «Україна – тернистий шлях здобуття державності», яка відбулася 23 квітня в ІП «Стратегія». В результаті Ганна Седченко посіла перше місце, а команда гімназії – перше командне місце. До речі, оцінюючи доповіді школярів, Іван Стороженко зауважив: «Не всі мої колеги є такими обізнаними з теми історії козацтва, як ви!» та побажав всім жовтоводцям і надалі вивчати історію рідного краю та вшановувати героїчне минуле свого народу.
Проте, не всі дослідники безперечно підтримують версію Стороженка щодо місця проведення Жовтоводської битви. Зокрема, жовтоводець Валентин Демиденко, військовий старшина Жовтоводського куреня Українського козацтва проводить самостійні дослідження та вважає, що битва відбулася в іншому місці.

Олена БОРОВКОВА,

ИА «Имеется мнение»

/2008/05/04/%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B2%D1%83-%D0%BD%D0%B0-%D0%B6%D0%BE%D0%B2%D1%82%D0%B8%D1%85-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%85-%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8/

Подпишитесь на наши социальные сети Telegram, Facebook, Instagram

Опубликовал(а)А. Баженова
Главный редактор сайта "Имеется Мнение".
Предыдущая запись
Громадські слухання з питаннь радіоактивних джерел на Електроні
Следующая запись
Кина не будет. Электричество кончилось.
Добавить комментарий
Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *