Перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам

У зв'язку з численними зверненнями громадян інформацію про порядок перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам надає головний спеціаліст УПСЗН Наталія Андрусенко.

Перерахунки пенсій, відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон), здійснюються органами ПФУ не раніше ніж через два роки після призначення пенсії або останнього перерахунку з урахуванням:

— придбаного страхового стажу;

— придбаного страхового стажу і заробітку за останні 24 місяці, причому зі стажу та заробітку проводиться два варіанти розрахунку пенсії:

1) з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 місяців підряд до 01.07.2000 року + всі заробітки, згідно з даними персоніфікованого обліку, починаючи з 01.07.2000р.;

2) з урахуванням заробітної плати з 01.07.2000р.

Згідно з абзацом 5 частини 4 статті 42 Закону (в редакції від 01.10.2011р.) обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, який настає за днем, до якого пораховано страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Таким чином, два роки (або 24 місяці) відраховуються не від дати подання заяви, а від дати, до якої пораховано стаж.

За бажанням пенсіонера перерахунок може проводитися або з урахуванням лише стажу, або з урахуванням стажу та заробітної плати, якщо застрахована особа продовжувала працювати і набула не менше 24 місяців страхового стажу. При цьому страховий стаж не залежить від перерв у роботі, тобто зараховується сумарний страховий стаж, набутий протягом кількох років.

Перерахунок здійснюватиметься виключно за стажем, а заробітна плата враховується за матеріалами пенсійної справи, якщо немає повних 24 місяців страхового стажу після призначення або останнього перерахунку пенсії або, якщо перерахунок з урахуванням стажу та заробітку невигідний.

Якщо перерахунок робити тільки за стажем, то в розрахунку пенсії буде брати участь вже наявний коефіцієнт заробітної плати, а коефіцієнт стажу збільшується на кількість місяців страхового стажу, набутих після призначення або останнього перерахунку пенсії з 1,35-кратним збільшенням.

Якщо ж перерахунок здійснюється з урахуванням стажу та заробітку, то збільшення стажу відбувається аналогічно попередньому прикладу, а в розрахунку пенсії беруть участь заробітки з варіантів 1) або 2). При цьому, з усієї заробітної плати, що бере участь в розрахунку пенсії, за бажанням пенсіонера (згідно з абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону) може виключатися період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше 10% страхового стажу пенсіонера. Звертаю увагу на те, що виключити можна будь-які місяці, незалежно від того, коли був придбаний цей страховий стаж, як до призначення пенсії, так і після. Крім того, неповні місяці роботи (місяці, в яких страхові внески до пенсійного фонду сплачені в розмірі менше мінімального внеску) виключаються з розрахунку коефіцієнта заробітної плати незалежно від їх розташування, тобто вони можуть перебувати не підряд.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (№ 3668 — VI від 08.07.2011 року) з 01 жовтня 2011 року були внесені зміни до статті 40 Закону. Ці зміни дозволяють за бажанням пенсіонера додатково (тобто понад 10%) виключати з заробітків, які беруть участь у розрахунку середньомісячної заробітної плати для визначення розміру пенсії, періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом, доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 01.07.2000р. до 01.01.2005р., а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 ст.11 цього Закону.

Змінами, внесеними до ст.42 Закону № 3668, чітко прописано, що при кожному наступному перерахунку пенсії, зробленому з урахуванням 24 місяців страхового стажу та заробітної плати, розрахунок пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії або її попереднього перерахунку. Звертаю особливу увагу пенсіонерів, пенсія яких була перерахована відповідно до виконання судових рішень (з обов'язковим урахуванням рішення апеляційного суду), що для подальшого розрахунку вашої пенсії має застосовуватися саме той показник середньої заробітної плати по Україні, який вказаний у судовому рішенні.

Оскільки органи ПФУ отримали документ, що підтверджує законність використання при перерахунках показник середньої заробітної плати відповідно до рішення суду тільки 24.05.2012р., а перерахунки здійснювали з 01.01.2012р. із середнього заробітку за 2008р., то пенсіонерам, у яких є позитивне рішення апеляційного суду, варто звернутися до Пенсійного фонду та уточнити, чи здійснювався варіант перерахунку пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати з застосуванням даних показників згідно з рішенням суду.

/2012/08/12/pereraxunki-pensij-pracyuyuchim-pensioneram/

Подпишитесь на наши социальные сети Telegram, Facebook, Instagram

Опубликовал(а)А. Баженова
Главный редактор сайта "Имеется Мнение".
Предыдущая запись
Концерт рок-группы «Cover band». Фотоотчет
Следующая запись
Письмо в редакцию: нужны ли ЖЭКу детские площадки
Добавить комментарий
Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *